Warsztaty przyrodnicze
Warsztaty odwołują się do świata ptaków i roślin Krasnogrudy. Na pierwszą część składają się barwne opowieści o skrzydlatych mieszkańcach zamieszkujących te tereny, poznamy ciekawe fakty z życia ptaków, informacje dostosowane do wieku i zainteresowania odbiorców.
Część praktyczna: Podczas spaceru po bezpośredniej okolicy zauważamy różne gatunki roślin, próbujemy je nazwać, a następnie wybieramy te które zauroczyły nas swoim kształtem lub inną cechą i wykonujemy własnoręcznie jej odbitkę techniką monotypii.
czas trwania: 1,5 – 2,5 godz.


“Misie patysie”
Patyk to najlepsza zabawka, jaką możemy sobie wymarzyć. Zazwyczaj jednak “życie” patyków trwa krótko. Zostają porzucone i zapomniane gdy przekraczamy próg domu. Na warsztacie zrobimy patyki, które być może zostaną z nami dłużej, staną się naszymi kompanami: lalkami, misiami, superbohaterami czy potworami.
czas trwania: 2 h
„Tęczowe szałasy”
Celem warsztatu będzie oswojenie dzikiej natury i zbudowanie tęczowego szałasu. Spacerując po Krasnogrudzie poszukamy materiałów do zbudowania bazy lub szałasu. Jak najprawdziwsi architekci zrobimy projekt. Ale poza konstrukcją i funkcjonalnością naszego nowego lokum zastanowimy się co zrobić, żeby zrobiło się w nim swojsko, W tym celu wcielimy się w rolę architektów wnętrz. Ozdobimy nasz szałas, żeby poczuć się w nim jak w domu.
czas trwania: 2 h
„Land art”
Natura jest niekończącą się inspiracją i źródłem materiałów do tworzenia sztuki. Land art to dziedzina, w której realizują się zarówno profesjonalni artyści, jak i dzieci, którym przychodzi to naturalnie. Spacerując po Krasnogrudzie zbierzemy materiały. Bacznym okiem artysty spojrzymy na ukształtowanie terenu, poszukamy wspólnie kształtów i form, które zainspirują nas do stworzenia dzieła.
czas trwania: 2 h



Robimy leśne instrumenty
Grać na instrumentach każdy może. Co więcej – każdy może je też sam zrobić. Wystarczy przynieść trochę skarbów z leśnego spaceru i czujnym okiem przejrzeć swój pojemnik na plastikowe czy papierowe odpady. Do tego odrobina wyobraźni, sznurka, taśmy – i już mamy domową orkiestrę!
Na warsztatach muzyczno – recyklingowych Ola Bilińska pokaże jak zrobić grzechotki, bębenki i inne instrumenty z leśnego oraz domowego recyklingu, a następnie wykorzystamy je do wspólnego muzykowania.
Czas trwania: 2h
W 80 NUT DOOKOŁA ŚWIATA
Podczas warsztatów:
– dowiemy się jak rozgrzać nasze buzie i ciała, by wydobywać z nich dźwięki
– nauczymy się śpiewać utwory w różnych językach, z różnych kręgów kulturowych – poczynając od tych współtworzących mozaikę etniczną Suwalszczyzny. Pojawi się zatem język litewski, jidysz, ale także… swahili, francuski i angielski.
– co odważniejsi akompaniować będą sobie na prostych instrumentach perkusyjnych, a niektórym utworom towarzyszyć będą zabawy ruchowe
– aby uczestnicy mogli złapać oddech, posłuchamy też krótkich baśni z odwiedzanych przez nas muzycznie krain
Czas trwania: 1,5 godz
MALI OGRODNICY
Podczas spotkania:
– zrobimy swoją własną DONICZKĘ z materiałów z recyclingu.
– nauczymy się rozpoznawać lokalne zioła, rośliny jadalne i miododajne
– posadzimy w swoich doniczkach wybrane przez siebie rośliny (tak, aby przeżyły ;))
– nauczymy się o nie dbać, tak by móc zabrać je do domu lub przesadzić do swojego ogródka
– ulepimy własną KULĘ nasienną by móc w wybranym przez siebie miejscu stworzyć własny kawałek owadziego raju <3
Czas trwania: 2 godziny


PROWADZĄCE:
Ksenija Konopek – urodzona w Nowym Sadzie (Serbia) absolwentka Filologii Klasycznej na wydziale filozofii Uniwersytetu w Belgradzie. Animatorka kultury, od 2004 roku związana z Fundacją Pogranicze, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie prowadzi Pracownię Przyrodniczą, otwartą dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Aleksandra Bilińska – Wokalistka i multiinstrumentalistka o bogatym doświadczeniu w pracy z dziećmi podczas warsztatów muzycznych i koncertów w całej Polsce, stworzyła swoją autorską formułę zajęć umuzykalniających, opartą na elementach metody gordonowskiej, integracji sensorycznej i zabawach. W swojej pracy artystycznej zajmuje się współczesnymi adaptacjami muzyki tradycyjnej, m.in. polskiej, litewskiej i żydowskiej. Prywatnie mieszka i pracuje w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie, gdzie wraz z partnerem wdrażają idee permakultury.
Anna Gubernat – artystka, pedagożka, absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Od 2006 roku zajmuje się edukacją artystyczną. Obecnie mieszka i pracuje we wsi Zelwa na Suwalszczyźnie.